AdaMerOs Herptil Türkiye
Türkiye Kurbağa ve Sürüngenleri Gözlemciliği ve Fotoğrafçılığı Topluluğu
The Amphibians and Reptiles Monitoring & Photography Society in Turkey
YazıYorum
GözlüYorum
TanıYorum
Tartışıyorum
"EN" türler   
"EN" üyeler   
"EN" fotoğraflar   
"EN" iller   
Ana Sayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle Mail Gönder
Ara
Email
Şifre
Şifremi Unuttum | Beni Hatırla
  
 Ana Sayfa
 Fotoğraf Galerisi
 Herptil Forum
 TanıYorum Galerisi
 GözlüYorum Galerisi
 YazıYorum-ÖğreniYorum
 Fotoğraf Arama
 Herptil Türleri
 Türkiye'nin Herptilleri
 İl Portfolyoları
 Etkinlikler ve Duyurular
 Herptil Ansiklopedisi
 Herptil Biyolojisi
 Gözlem ve Fotoğrafçılık
 Kültür ve Sanat
 Hakkımızda
 Topluluk Üyeleri
 Üyelik Başvurusu
 Türk Herpetologlar
 E-Afişlerimiz
 ENGLISH Pages
 ENGLISH e-Posters
 Videolar/Movies
 E-Bülten (THB)
 Bağlantılar
 İletişim
 
  AdaMerOs Kelebek

Türkherptil DKMPGM ile işbirliği yapmaktadır


 

Turkherptil is an affiliated member of Natural Europe Project

Kör Kertenkeleler (Halkalı Kertenkeleler) (AMPHISBAENIA) AMPHISBAENIA Kuyruksuz Kurbağalar (ANURA) ANURA Kertenkeleler (SAURIA) SAURIA Yılanlar (SERPENTES ) SERPENTES Kaplumbağalar (TESTUDINATA) TESTUDINATA Kuyruklu Kurbağalar (Semenderler) (URODELA) URODELA
        Herptil Biyolojisi
Kertenkeleler - Sauria (=Lacertilia)

Subordo 1: Sauria (=Lacertilia) (Kertenkeleler)

Başlıca özellikleri:

1. Alt çenenin iki yarımı, ön tarafta birbirleriyle kaynaşmıştır. Kafatasını oluşturan kemikler, özellikle de yüz elementleri (Viscerocranium) yılanlardaki gibi oynak değildir.
2. Çoğu türü 4 bacaklıdır. Bazen arka bacaklar veya bazen de yılanlarda olduğu gibi hiçbir üye bulunmaz ve vücut uzundur (örneğin Oluklu Kertenkele, Pseudopus apodus= Ophisaurus apodus).
3. Çoğunda göz kapakları, kulak delikleri ve başın üst tarafında, kafatasının parietal kemikleri arasında “Parietal göz” denen bir yapı vardır. Bu göz fosil sürüngenlerde çok daha büyük olmasına karşın, aktüel kertenkelelerde ancak kalıntı halinde mevcuttur.
4. Çoğu türde kuyruk kolaylıkla kopabilir (Autotomi) ve kısmen rejenere olur. Rejenere edilen kuyrukta omurlar bulunmaz.
5. Bazı kertenkelelerde epidermik keratin pulların altında dermis orijinli kemikleşmiş kısımlar da bulunur. Bu durumda vücut kuvvetli bir zırh içinde gibidir. Dermiste bol bulunan kromatofor sayesinde çeşitli renk ve desene sahiptirler. Bazı türleri melanoforların yayılıp, yoğunlaşması ile renk değiştirme özelliğine sahiptir (örneğin Bukalemunlar, Chamaeleonidae). Çoğunda puldan daha büyük olan “Plaklar” çoğunlukla baş ve karın kısmını kaplar. Pul ve plakların sayıları, konumları ve birbirlerine oranlarına “Pholidosisözellikleri denir.
 
Şekil 68: Genelleştirimiş bir kertenkelede sınıflandırmada kullanılan belli başlı morfolojik ölçütler (Arnold ve Burton, 1978’den değiştirilerek).
 
 
Şekil 69: Kertenkelelerde baş plak ve pullarının isimlendirilmesi (a: üstten, b: yandan, c: alttan) (Arnold ve Burton, 1978’den değiştirilerek).
 
6. Bütün kertenkelelerde diş vardır. Dişin çeneye bağlanma tarzı, kertenkelelerin sınıflandırılmasında rol oynar (Acrodontve Pleurodont tip). Besinlerini böcekler, küçük boyda omurgalılar, bazılarında kuş yumurtaları oluşturur.
7. Çoğu ovipar, az bir kısmı vivipardır. Bazılarında (örneğin Darevskia cinsinde) ise Parthenogenetik üreme (döllenme olmaksızın yumurtadan birey gelişimi, partheno: bakire) görülür. Döllenme dahilidir.
8. Kertenkelelerin çoğu yer üstünde, bazısı ağaçlarda, bazısı da toprak altında yaşar. Bazıları da yarı suculdur.
9. İdrar kesesi mevcuttur. Boşaltım maddesi tıpkı kuşlarda ve birçok sürüngenlerde olduğu gibi yarı katı haldedir. Beyazımsı olan idrar kloak kanalıyla dışarı atılır.
Kertenkelelerin Sınıflandırılması:
            Bugün yaşayan sürüngenler arasında yaklaşık (Ca.= Circa) 3200 tür ile en kalabalık grup, kertenkelelerdir. Bütün kıtalara yayılmış 18-20 kadar aileye ayrılırlar. Bununla birlikte ülkemizden sadece 9 aileye dahil türler bulunur.
 
Kaynak: 
Budak, A. & Göçmen, B. (2005).  Herpetoloji. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Kitaplar Serisi, No. 194, Ege Üniversitesi Basımevi, Bornova-İzmir, 226 s. (ISBN 975-483-658-2) [Türkçe Kitap]. [2nci baskı, 2008].

Copyright © 2011 - 2020 AdaMerOs Herptil Türkiye, her hakkı saklıdır.
Bu sitede yayınlanan fotoğrafların ve yazıların hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir.
Fotoğraflar, yazılar ve diğer içeriğin izin alınmadan herhangi bir ortam ve biçimde kullanılması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.