AdaMerOs Herptil Türkiye
Türkiye Kurbağa ve Sürüngenleri Gözlemciliği ve Fotoğrafçılığı Topluluğu
The Amphibians and Reptiles Monitoring & Photography Society in Turkey
YazıYorum
GözlüYorum
TanıYorum
Tartışıyorum
"EN" türler   
"EN" üyeler   
"EN" fotoğraflar   
"EN" iller   
Ana Sayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle Mail Gönder
Ara
Email
Şifre
Şifremi Unuttum | Beni Hatırla
  
 Ana Sayfa
 Fotoğraf Galerisi
 Herptil Forum
 TanıYorum Galerisi
 GözlüYorum Galerisi
 YazıYorum-ÖğreniYorum
 Fotoğraf Arama
 Herptil Türleri
 Türkiye'nin Herptilleri
 İl Portfolyoları
 Etkinlikler ve Duyurular
 Herptil Ansiklopedisi
 Herptil Biyolojisi
 Gözlem ve Fotoğrafçılık
 Kültür ve Sanat
 Hakkımızda
 Topluluk Üyeleri
 Üyelik Başvurusu
 Türk Herpetologlar
 E-Afişlerimiz
 ENGLISH Pages
 ENGLISH e-Posters
 Videolar/Movies
 E-Bülten (THB)
 Bağlantılar
 İletişim
 
  AdaMerOs Kelebek

Türkherptil DKMPGM ile işbirliği yapmaktadır


 

Turkherptil is an affiliated member of Natural Europe Project

Kör Kertenkeleler (Halkalı Kertenkeleler) (AMPHISBAENIA) AMPHISBAENIA Kuyruksuz Kurbağalar (ANURA) ANURA Kertenkeleler (SAURIA) SAURIA Yılanlar (SERPENTES ) SERPENTES Kaplumbağalar (TESTUDINATA) TESTUDINATA Kuyruklu Kurbağalar (Semenderler) (URODELA) URODELA
        Herptil Biyolojisi
Timsahlar - Crocodilia

Ordo 3: Crocodilia (Timsahlar)

Başlıca özellikleri:

1. Sucul olan bu sürüngen grubu, nehirler bataklık ve göllerde yaşar. Bazı türler denize de girer. Yüzmede bilhassa kuyruk etkilidir. Vücutları uzunca yapılı, kuyruk yüzmeye uygun olarak yanlardan basıktır. kaide tarafında kalın ve konik, geriye doğru yanlardan basıktır. Yanlardan yassılaşmış olan kuyrukları dümen görevi yapar.

2. Kalın olan derileri, altta dermal (kemik, Osteoderm) ve üstte epidermik (keratin) orijinli plak ve pullarla örtülüdür. Bu nedenle derileri sağlam yapıda olup, çanta ve ayakkabıcılıkta kullanılır.

3. Vücuda oranla bacaklar kısadır. Önde 5 arka ayakta 4 parmak bulunur. Arka ayak parmaklarının arası ya tam yada yarı zarlıdır.

4. Kalpleri memeli ve kuşta olduğu gibi 4 bölmelidir. Sağ ve sol ventrikuluslar tamamen ayrı olup üstte kapanabilen bir açıklık (Foramen Panizzae) bulunur.

5. Çenelerde memelilerde olduğu gibi, alveolar çukurlar içine yerleşmiş “Thecodont tip dişler bulunur [theco: alveol, dont: diş]. Bu dişler çiğnemeden çok avı yakalamaya yarar. Alt çene hareketsiz, üst çene hareketlidir.

6. Mide diğer sürüngenlerden farklı olarak 2 bölgeye ayrılmıştır. Sindirimi kolaylaştırmak amacıyla kuşlar gibi küçük taşlar yutarlar.

7. Karın boşluğu ile göğüs boşluğu arasında tam olmayan bir diyafram vardır.

8. Yaşam tarzlarına uygun olarak burun delikleri başın ön ve üst kısmında yer alır, ayrıca bir deri uzantısı ile örtülüdür. Burun deliklerini istemli olarak kapatabilirler. Gözler üst taraftadır. Burun delikleri ve gözler dışarıda kalacak şekilde su içerisinde uzun süre kalabilirler.

9. Kloak açıklığı kaplumbağalarda olduğu gibi boyuna yarık şeklindedir.

10. Hepsi ovipardır. Güneşlenmek ve yumurta bırakmak üzere karaya çıkarlar. Kaz yumurtası büyüklüğünde 20-100 kadar yumurtayı kıyıdan 5-10 m uzaklıktaki kumlar içerisine gömerler. Böylece yumurtaların açılması için gerekli olan sıcaklık sağlanmış olur. Kuluçka ve ağız içinde yavru bakımı vardır. Dişi bireyler yuvanın yanına gizlenerek yumurtalara bekçilik yaparlar.

11. Karnivor beslenirler. Balık, kurbağa, su kaplumbağalarını avlarlar. Gececidirler. Göz bebekleri dikeydir. Göz kapakları mevcuttur. Kulak açıklıkları küçük ve bir kapak ile tıkanabilir: üzerinde küçük bir deri örtüsü vardır. Etleri yağlı ve yumurtaları yenir.

Günümüzde yaşayan 2 aile (bazı yazarlara göre 3) ve 21 kadar timsah türü vardır. Ülkemizde bulunmadıklarından burada daha fazla değinilmeyeceklerdir.

 

Kaynak: 

 

Budak, A. & Göçmen, B. (2005).  Herpetoloji. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Kitaplar Serisi, No. 194, Ege Üniversitesi Basımevi, Bornova-İzmir, 226 s. (ISBN 975-483-658-2) [Türkçe Kitap]. [2nci baskı, 2008].

Copyright © 2011 - 2022 AdaMerOs Herptil Türkiye, her hakkı saklıdır.
Bu sitede yayınlanan fotoğrafların ve yazıların hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir.
Fotoğraflar, yazılar ve diğer içeriğin izin alınmadan herhangi bir ortam ve biçimde kullanılması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.