AdaMerOs Herptil Türkiye
Türkiye Kurbağa ve Sürüngenleri Gözlemciliği ve Fotoğrafçılığı Topluluğu
The Amphibians and Reptiles Monitoring & Photography Society in Turkey
YazıYorum
GözlüYorum
TanıYorum
Tartışıyorum
"EN" türler   
"EN" üyeler   
"EN" fotoğraflar   
"EN" iller   
Ana Sayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle Mail Gönder
Ara
Email
Şifre
Şifremi Unuttum | Beni Hatırla
  
 Ana Sayfa
 Fotoğraf Galerisi
 Herptil Forum
 TanıYorum Galerisi
 GözlüYorum Galerisi
 YazıYorum-ÖğreniYorum
 Fotoğraf Arama
 Herptil Türleri
 Türkiye'nin Herptilleri
 İl Portfolyoları
 Etkinlikler ve Duyurular
 Herptil Ansiklopedisi
 Herptil Biyolojisi
 Gözlem ve Fotoğrafçılık
 Kültür ve Sanat
 Hakkımızda
 Topluluk Üyeleri
 Üyelik Başvurusu
 Türk Herpetologlar
 E-Afişlerimiz
 ENGLISH Pages
 ENGLISH e-Posters
 Videolar/Movies
 E-Bülten (THB)
 Bağlantılar
 İletişim
 
  AdaMerOs Kelebek

Türkherptil DKMPGM ile işbirliği yapmaktadır


 

Turkherptil is an affiliated member of Natural Europe Project

Kör Kertenkeleler (Halkalı Kertenkeleler) (AMPHISBAENIA) AMPHISBAENIA Kuyruksuz Kurbağalar (ANURA) ANURA Kertenkeleler (SAURIA) SAURIA Yılanlar (SERPENTES ) SERPENTES Kaplumbağalar (TESTUDINATA) TESTUDINATA Kuyruklu Kurbağalar (Semenderler) (URODELA) URODELA
        Herptil Biyolojisi
Kalak Başlılar (=Tuataralar) - Rhynchocephalia

 Ordo 1: Rhynchocephalia (Kalak Başlılar)

Dış görünüşleriyle iri bir kertenkeleye benzerler. Fakat anatomik yapısı farklıdır. Kertenkelelerin erkeklerinde iki çiftleşme organı bulunduğu halde bu türde hiç yoktur. Çiftleşme dişi ve erkeği arasında kloak teması ile olur. Boyun, sırt ve kuyrukta median hat boyunca bir ibik yahut kristayı (Crista) andıracak şekilde yassı ve uzun pullar bulunur. Kuadrat (Quadratum) kemiği, kertenkelelerdekinin aksine oynak değildir. Başın tepe kısmında bir Pineal Göz (Parietal Göz) mevcuttur. Trias’tan zamanımıza kadar yaşamışlardır. Günümüzde Yeni Zelanda’da yaşayan ve tek tür ile temsil edilen bir ailesi mevcuttur.
Familia : Sphenodontidae
Takım özelliklerine sahiptir. Aktüel tek türü Yeni Zelanda’da yaşar. Bölgeye Avrupalıların yerleşmesi kentleşme ve arazinin tarıma açılması, ayrıca beraberlerinde getirilen memelilerin etkisi ile, birkaç küçük ada dışında nesli tükenmiştir. Kanunlarla korunmaktadır.
Örnek: Sphenodon punctatus (Tuatara)
"Yaşayan Fosil" diyebileceğimiz bu türe, yerel halk tarafından "diken taşıyan" anlamında “Tuatara“ denmektedir [Sphen: Keski, testere, don: diş; punct: nokta]. Bu isim sırt taraftaki ibik nedeniyle verilmiştir. Boyları 50-75 cm, ağırlıkları 1 kg kadardır. Rengi kahverengi-yeşildir. Suda ve karada yaşarlar, toprak içersine de gömülebilirler. Yerde kazılmış oyuklarda, bazı kuşlarla birlikte yaşar. Gece aktiftir. Besinini böcekler, yumuşakçalar, bazen kuş yumurta ve yavruları teşkil eder. Göz bebekleri dikeydir. İlk baharda (kuzey kutbunda sonbahar), yerde açtığı çukurlar içerisine sert kabuklu 15 kadar yumurta bırakır ve üzerini toprakla kapatır. Yumurtalar 13-15 ayda açılırlar. Erkekler dişilerinden daha büyüktür. Çiftleşme kloakların karşılıklı teması ile olur. Tepe kısmında bulunan pineal göz hala görme fonksiyonu yapabilmektedir. Bunlar 12 oC’lik vücut sıcaklığında en aktif haldedirler. Metabolizma hızı oldukça düşük, büyüme de çok yavaştır. Hayvanat bahçelerinde 70 yıldan fazla yaşadığı bilinir. Ses çıkarma özelliğine sahiptirler. Rahatsız edildiklerinde havlamaya benzer sesler duyulur.
 
Kaynak: 
Budak, A. & Göçmen, B. (2005).  Herpetoloji. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Kitaplar Serisi, No. 194, Ege Üniversitesi Basımevi, Bornova-İzmir, 226 s. (ISBN 975-483-658-2) [Türkçe Kitap]. [2nci baskı, 2008].

Copyright © 2011 - 2022 AdaMerOs Herptil Türkiye, her hakkı saklıdır.
Bu sitede yayınlanan fotoğrafların ve yazıların hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir.
Fotoğraflar, yazılar ve diğer içeriğin izin alınmadan herhangi bir ortam ve biçimde kullanılması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.