AdaMerOs Herptil Türkiye
Türkiye Kurbağa ve Sürüngenleri Gözlemciliği ve Fotoğrafçılığı Topluluğu
The Amphibians and Reptiles Monitoring & Photography Society in Turkey
YazıYorum
GözlüYorum
TanıYorum
Tartışıyorum
"EN" türler   
"EN" üyeler   
"EN" fotoğraflar   
"EN" iller   
Ana Sayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle Mail Gönder
Ara
Email
Şifre
Şifremi Unuttum | Beni Hatırla
  
 Ana Sayfa
 Fotoğraf Galerisi
 Herptil Forum
 TanıYorum Galerisi
 GözlüYorum Galerisi
 YazıYorum-ÖğreniYorum
 Fotoğraf Arama
 Herptil Türleri
 Türkiye'nin Herptilleri
 İl Portfolyoları
 Etkinlikler ve Duyurular
 Herptil Ansiklopedisi
 Herptil Biyolojisi
 Gözlem ve Fotoğrafçılık
 Kültür ve Sanat
 Hakkımızda
 Topluluk Üyeleri
 Üyelik Başvurusu
 Türk Herpetologlar
 E-Afişlerimiz
 ENGLISH Pages
 ENGLISH e-Posters
 Videolar/Movies
 E-Bülten (THB)
 Bağlantılar
 İletişim
 
  AdaMerOs Kelebek

Türkherptil DKMPGM ile işbirliği yapmaktadır


 

Turkherptil is an affiliated member of Natural Europe Project

Kör Kertenkeleler (Halkalı Kertenkeleler) (AMPHISBAENIA) AMPHISBAENIA Kuyruksuz Kurbağalar (ANURA) ANURA Kertenkeleler (SAURIA) SAURIA Yılanlar (SERPENTES ) SERPENTES Kaplumbağalar (TESTUDINATA) TESTUDINATA Kuyruklu Kurbağalar (Semenderler) (URODELA) URODELA
        Herptil Biyolojisi
Bacaksız Kurbağalar - Apoda (=Gymnophiona, Coecilia)

Ordo 1: Apoda (=Gymnophiona, Coecilia) (Bacaksız Kurbağalar)

Vücutları silindir şeklinde ve halkalıdır. Ekstremiteleri, hatta bunların bağlandığı omuz (göğüs) ve kalça kemerleri de yoktur. Kafatası kemik bir çatıya sahiptir. Toprak altındaki yuvalarda gizlenme açısından modifiye olmuşlardır. Omur sayısı fazla ve kaburgaları oldukça uzundur. Derileri düz ve enine halkalıdır. Gerek mukus, gerekse irrite eden bir sıvı çıkaran zehir bezleri bulunur. Dış görünüşleri bakımından küçük bir yılan ve solucana benzerler Gymnophiona (gymnos=çiplak, ophios: yılan) ismi bunların yılana benzemelerinden dolayı verilmiştir. Deri içinde dermis orijinli, kalker içeren küçük kemik pullar bulunur ve bunlar derideki halkasal katlanmalar içerisinde yer alır. Göz ve nostriller arasında dışa doğru çıkıntı oluşturabilen küçük bir tentakül bulunur. Yer altındaki yaşam tarzlarından dolayı, gözler az çok körelmiş durumdadır. Gözleri kapaksız ve indirgenmiş olup, deri altında yahut kafatası kemikleri altında yerleşir. Coecilia ismi bunların kör (coec, caec) ve tentakül (cilia) taşımalarından dolayı verilmiştir. Kuyruk kısımları çok kısa veya hiç yoktur. Amfibiler arasında, yalnız bu grubun erkeklerinde, kloakın dışarı çıkarılabilir bir uzantısı olan ve Phallodeum adı verilen bir çiftleşme (intromittent) organı bulunur. Döllenme dahilidir. Çoğu vivipar, az bir kısmı ovipardır. Ovipar olanlar yumurtalarını suya yakın yerlere bırakırlar ve larvaları suculdur, birkaç türde doğrudan gelişim görülür, yani sucul bir larva evresi bulunmaz.

Bugün yaşayan 165 kadar türü, yaklaşık 34 cins ve 5 aile içerisinde yerleştirilir. Bazı otörler bunların tamamını tek aile (Caeciliidae) içerisinde ele alır. Dağılışları Güney Asya, Orta Afrika ve Güney Amerika'dır. Apoda, derilerinde pul ve başlarında çok sayıda kemik bulunmasıyla tamamen fosil olan Icthyostegalia (Subclassis: Labyrinthodontia)’ya benzer. Fakat Apoda’nın kendisinden hiç fosil bulunmamıştır. Ülkemizde bu gruba dahil  olacak şekilde herhangi bir kurbağa türü yoktur.

 

Kaynak: 

 

Budak, A. & Göçmen, B. (2005).  Herpetoloji. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Kitaplar Serisi, No. 194, Ege Üniversitesi Basımevi, Bornova-İzmir, 226 s. (ISBN 975-483-658-2) [Türkçe Kitap]. [2nci baskı, 2008].

Copyright © 2011 - 2020 AdaMerOs Herptil Türkiye, her hakkı saklıdır.
Bu sitede yayınlanan fotoğrafların ve yazıların hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir.
Fotoğraflar, yazılar ve diğer içeriğin izin alınmadan herhangi bir ortam ve biçimde kullanılması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.