AdaMerOs Herptil Türkiye
Türkiye Kurbağa ve Sürüngenleri Gözlemciliği ve Fotoğrafçılığı Topluluğu
The Amphibians and Reptiles Monitoring & Photography Society in Turkey
YazıYorum
GözlüYorum
TanıYorum
Tartışıyorum
"EN" türler   
"EN" üyeler   
"EN" fotoğraflar   
"EN" iller   
Ana Sayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle Mail Gönder
Ara
Email
Şifre
Şifremi Unuttum | Beni Hatırla
  
 Ana Sayfa
 Fotoğraf Galerisi
 Herptil Forum
 TanıYorum Galerisi
 GözlüYorum Galerisi
 YazıYorum-ÖğreniYorum
 Fotoğraf Arama
 Herptil Türleri
 Türkiye'nin Herptilleri
 İl Portfolyoları
 Etkinlikler ve Duyurular
 Herptil Ansiklopedisi
 Herptil Biyolojisi
 Gözlem ve Fotoğrafçılık
 Kültür ve Sanat
 Hakkımızda
 Topluluk Üyeleri
 Üyelik Başvurusu
 Türk Herpetologlar
 E-Afişlerimiz
 ENGLISH Pages
 ENGLISH e-Posters
 Videolar/Movies
 E-Bülten (THB)
 Bağlantılar
 İletişim
 
  AdaMerOs Kelebek

Türkherptil DKMPGM ile işbirliği yapmaktadır


 

Turkherptil is an affiliated member of Natural Europe Project

Kör Kertenkeleler (Halkalı Kertenkeleler) (AMPHISBAENIA) AMPHISBAENIA Kuyruksuz Kurbağalar (ANURA) ANURA Kertenkeleler (SAURIA) SAURIA Yılanlar (SERPENTES ) SERPENTES Kaplumbağalar (TESTUDINATA) TESTUDINATA Kuyruklu Kurbağalar (Semenderler) (URODELA) URODELA
        Kültür ve Sanat
Mozaiklerde Herptiller

Yurdumuzun eşsiz tarihi eserlerinden önemli bir grubu da mozaikler oluşturur. Antik çağda, genellikle renkli taşlar, cam gibi materyallerden yapılan bu eserler genelde saray, villa gibi yapıların duvar ya da tabanlarını süslemiştir. Mozaiklerde günlük hayattan, mitolojiden, doğadan konula işlenmiştir. Hayvanlar genellikle av sahnelerinde ya da doğal hallerinde betimlenmiştir. Aşağıda içinde sürüngenlerin de yer aldığı üç farklı mozaik bulacaksınız.

Herakles’in Yılanları Boğması Mozaiği: Hatay Mozaik Müzesinde bulunan bu eser Roma Dönemi’ne (MS. 2.YY) aittir. Antakya’da bulunmuş bir taban döşemesidir. Eni 85 cm, boyu 87 cm. dir.  Beyaz zemine işlenmiş, çevresi ince bir çerçeveyle sınırlandırılmıştır. Gücüyle ün salmış Herakles henüz bir çocuktur ve pelerinlidir. İki boa yılanını (ki bizce, yılanların yapısından ve figürlerin yapıldığı yer dikkate alınırsa, kara yılan olma ihtimalleri daha yüksek) elleriyle sıkıp öldürmektedir.

Şu linkte bu mozaiği daha ayrıntılı olarak görebilirsiniz.

Kartal ile yılanın Mücadelesi: Bizans Dönemi’ne ait İstanbul Büyük Saray (Bukaleon Sarayı) kalıntılarından bulunmuş bir avlu döşemesidir. Bu sarayın üstünde günümüzde Sultan Ahmet Çarşısı yer almaktadır.

Kartal ile yılanın mücadelesi, antik döneme ait eserlerle sıkça rastlanan bir temadır ve ışığın karanlığı yenmesini sembolize eder. Roma lejyonlarının amblemlerinde bile yer alan bu motif, mozaikte de kartalın tüm vücudunu saran bir yılan ile tasvir edilmiştir.

 

Kertenkele Yiyen Kanatlı Dişi Kaplan: Bu da Büyük Saray mozaiklerindendir. Başı, bacakları ve kuyruğu kaplana benzeyen bu yaratığın, belirgin meme uçları sebebiyle dişi olduğu anlaşılmaktadır. Hayvanın iki büyük kanadı ve kafasında bir çift boynuzu vardır. Hayvanın ağzında, dişlerini geçirdiği koyu yeşil bir kertenkele görülmektedir (Belki de mozaik ustaları bunu yaparken, iri yeşil kertenkeleden (Lacerta trilineata) ilham almışlardır).

Yazı: Ömer Eser

Copyright © 2011 - 2020 AdaMerOs Herptil Türkiye, her hakkı saklıdır.
Bu sitede yayınlanan fotoğrafların ve yazıların hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir.
Fotoğraflar, yazılar ve diğer içeriğin izin alınmadan herhangi bir ortam ve biçimde kullanılması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.