AdaMerOs Herptil Türkiye
Türkiye Kurbağa ve Sürüngenleri Gözlemciliği ve Fotoğrafçılığı Topluluğu
The Amphibians and Reptiles Monitoring & Photography Society in Turkey
YazıYorum
GözlüYorum
TanıYorum
Tartışıyorum
"EN" türler   
"EN" üyeler   
"EN" fotoğraflar   
"EN" iller   
Ana Sayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle Mail Gönder
Ara
Email
Şifre
Şifremi Unuttum | Beni Hatırla
  
 Ana Sayfa
 Fotoğraf Galerisi
 Herptil Forum
 TanıYorum Galerisi
 GözlüYorum Galerisi
 YazıYorum-ÖğreniYorum
 Fotoğraf Arama
 Herptil Türleri
 Türkiye'nin Herptilleri
 İl Portfolyoları
 Etkinlikler ve Duyurular
 Herptil Ansiklopedisi
 Herptil Biyolojisi
 Gözlem ve Fotoğrafçılık
 Kültür ve Sanat
 Hakkımızda
 Topluluk Üyeleri
 Üyelik Başvurusu
 Türk Herpetologlar
 E-Afişlerimiz
 ENGLISH Pages
 ENGLISH e-Posters
 Videolar/Movies
 E-Bülten (THB)
 Bağlantılar
 İletişim
 
  AdaMerOs Kelebek

Türkherptil DKMPGM ile işbirliği yapmaktadır


 

Turkherptil is an affiliated member of Natural Europe Project

Kör Kertenkeleler (Halkalı Kertenkeleler) (AMPHISBAENIA) AMPHISBAENIA Kuyruksuz Kurbağalar (ANURA) ANURA Kertenkeleler (SAURIA) SAURIA Yılanlar (SERPENTES ) SERPENTES Kaplumbağalar (TESTUDINATA) TESTUDINATA Kuyruklu Kurbağalar (Semenderler) (URODELA) URODELA
        Herptil Ansiklopedisi
Sürüngenlerde üreme nasıldır?

Sürüngenlerde Üreme:

Optimal iklim koşullarına veya terraryumlardaki klima şartlarına bağlıdır. Tropikler haricinde, üreme zamanı artan gün uzunlukları ile yaz sonuna kadar devam eder. Üreme periyodunu uzun ve kısa gün fenomenleri veya çevre temperatürü uyarır.
            Çiftleşme davranışları çok çeşitlidir. Optik (görme), akustik (ses) veya olfaktorik (koku) olarak etkilenebilir. Sucul kaplumbağalarda erkek yüzme oyunları yapar. Karasal olanlarda erkekler dişiyi takip ederek, karapaks ile vurarak dişiyi etkilemeye çalışır. Kertenkelelerde çiftleşme davranışları çok çeşitlidir. Esasta erkek aynı türden olan dişilere karşı bir yıldırma gösterisi yapmak suretiyle territorial’dir. Erkekler üreme zamanı oluşan crista yahut boyun bölgesinde bariz renklenme ile dişileri cezbetmeye, ayrıca taktil uyarma ile yani dokunarak, etkilerler.
            Yılanlarda çiftleşmede, erkek optik olarak dişi tarafından uyarılır. Buna karşılık erkek taktil olarak dişiyi etkiler. Başı ile dokunur veya vücudunu dolar.  Bilhassa varanlar ve zehirli yılanların erkekleri arasında birbirine üstünlük mücadelesi olur. Varanlar güreşerek birbirini zemine çarpmaya çalışırlar. Engerekler zehir dişini kullanmaksızın birbirlerini yıldırırlar.
Şekil 125: Reptillerde bazı aşk oyunları (Porter, 1972; Halliday ve ark., 1986’den değiştirilerek).
 
Şekil 126: Bazı reptillerde üreme döneminde, dişi seçimi yönünde erkekler arasında görülen güreş şeklindeki danslar (Porter, 1972; Pough ve ark., 1998’den değiştirilerek).
 
Döllenme daima dahilidir. Pek çoğu sperm depo etme özelliğine sahiptir. Bazı kaplumbağa dişileri spermleri 4 yıl, bazı yılan dişileri 6 yıl kadar kullanmadan saklayabilirler. Aynı depolama ile birkaç yumurtlama devresinde, yumurtalarını dölleyebilirler. Depolama ekseriyetle dişi üreme organlarında olmaktadır. Çok ender olarak bazı Darevskia ve Cnemidophorus türleri parthenogenetik ürerler. Populasyon sadece dişi fertlerden oluşur.
Reptillerin çoğu ovipardır. Yumurta sayısı seneden seneye, türden türe farklılıklar gösterir. Timsahlarda yuva yapma davranışı vardır. Nil timsahı, Crocodylus niloticus, basit çukur açmasına karşın, Mississippi timsahı (Alligator mississippiensis) çapı 2.5 m’ye varan yuvasını çamur ve bitkisel materyal kullanarak yapar. Çürümekte olan bitkisel materyal yumurtalara kuluçka sıcaklığı temin eder. Dişiler daima yuvanın yakınındadır ve yumurtalarını bilhassa Nil Varanı’na (Varanus niloticus) karşı korurular. Yeni çıkacak yavrular annenin ses çıkarması ile daima uyarılır, dolayıs ile dişide kuluçka ve yavru bakımı davranışları vardır.
Kara ve deniz kaplumbağaları da yumurtlama için yuva açarlar fakat yumurta bıraktıktan sonra ilgilenmezler. Kertenkeleler ekseriyetle ovipardır. Bazılarında viperidlerde olduğu gibi ovovivipari de gözlenir. Sık olarak yumurtalarını kuma gömerler, bazıları termit ve karınca yuvaları veya fare tünellerini tercih ederler. Sarı kertenkele, Eumeces’de periyodik olarak yumurtalarını ziyaret gözlenmiştir. Şayet yumurtaları yerine başka yumurta konulursa bir daha gelmediği, dolayısı ile kendininkileri tanıdığı kayıt edilmiştir.
 
Kaynak: 
Budak, A. & Göçmen, B. (2005).  Herpetoloji. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Kitaplar Serisi, No. 194, Ege Üniversitesi Basımevi, Bornova-İzmir, 226 s. (ISBN 975-483-658-2) [Türkçe Kitap]. [2nci baskı, 2008].

Copyright © 2011 - 2020 AdaMerOs Herptil Türkiye, her hakkı saklıdır.
Bu sitede yayınlanan fotoğrafların ve yazıların hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir.
Fotoğraflar, yazılar ve diğer içeriğin izin alınmadan herhangi bir ortam ve biçimde kullanılması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.