AdaMerOs Herptil Türkiye
Türkiye Kurbağa ve Sürüngenleri Gözlemciliği ve Fotoğrafçılığı Topluluğu
The Amphibians and Reptiles Monitoring & Photography Society in Turkey
YazıYorum
GözlüYorum
TanıYorum
Tartışıyorum
"EN" türler   
"EN" üyeler   
"EN" fotoğraflar   
"EN" iller   
Ana Sayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle Mail Gönder
Ara
Email
Şifre
Şifremi Unuttum | Beni Hatırla
  
 Ana Sayfa
 Fotoğraf Galerisi
 Herptil Forum
 TanıYorum Galerisi
 GözlüYorum Galerisi
 YazıYorum-ÖğreniYorum
 Fotoğraf Arama
 Herptil Türleri
 Türkiye'nin Herptilleri
 İl Portfolyoları
 Etkinlikler ve Duyurular
 Herptil Ansiklopedisi
 Herptil Biyolojisi
 Gözlem ve Fotoğrafçılık
 Kültür ve Sanat
 Hakkımızda
 Topluluk Üyeleri
 Üyelik Başvurusu
 Türk Herpetologlar
 E-Afişlerimiz
 ENGLISH Pages
 ENGLISH e-Posters
 Videolar/Movies
 E-Bülten (THB)
 Bağlantılar
 İletişim
 
  AdaMerOs Kelebek

Türkherptil DKMPGM ile işbirliği yapmaktadır


 

Turkherptil is an affiliated member of Natural Europe Project

Kör Kertenkeleler (Halkalı Kertenkeleler) (AMPHISBAENIA) AMPHISBAENIA Kuyruksuz Kurbağalar (ANURA) ANURA Kertenkeleler (SAURIA) SAURIA Yılanlar (SERPENTES ) SERPENTES Kaplumbağalar (TESTUDINATA) TESTUDINATA Kuyruklu Kurbağalar (Semenderler) (URODELA) URODELA
        Herptil Ansiklopedisi
Sürüngenler nasıl beslenir?

Sürüngenlerde Beslenme:

Reptiller genellikle karnivordur. Yalnız, kertenkele ve kaplumbağaların bir kısmı herbivordur. Avlarını kısmen optik (timsah ve kertenkeleler), kısmen koku ile, çok azı da termoreseptörler ile (Crotalidaeve Boidae) tespit ederler. Ekseri hallerde avı bulmada farklı duyu organları birlikte rol oynar.
Her bir tür tarafından av yakalama için geliştirilen mekanizmalar çok çeşitlidir. Yılanlarda çoğunlukla ava yaklaşılır, üzerine atılarak başın ava doğru seri hareketi ile yakalanır. Bukalemunlar böcek avlarına sessizce yaklaşır, birbirinden bağımsız hareket eden gözleri ile miğfer şeklindeki yapının hizasından nişan alır ve belli mesafeden dillerini bir anda fırlatarak avı yakalarlar.
Zehirsiz yılanlar avlarına dolanarak onları sıkarlar, canlı veya öldürdükten sonra avlarını yutarlar. Zehirli yılanlar zehir dişlerini batırarak ölmesini bekler. Yutma işlemi avının hareketsiz kalmasıyla başlar. Yılanlarda avı yutma işlemi, birbirine karşı serbest hareket eden, alt çenelerinin öne ve arkaya hareketi ile olur. Göğüs kemiği olmadığından, ayrıca altçeneler üst çenelere oynak eklemlerle bağlandığından ve alt çenenin parçaları arasında elastik bir doku ile bağlandığından avın yutulması kolaylaşır.
Kaplumbağa, Timsah ve bazı kertenkeleler (Örneğin Varanus) avlarını parçalarlar. Timsahlar parçalamada arka bacaklarını, kaplumbağalar ön bacaklarını kullanır. Bazı kaplumbağalar (örneğin Chelydra serpentina) özel yutma yöntemi geliştirmiştir; ağızlarını son derece açarak yutaklarını ortaya çıkarırlar ve avlarını bir anda yutarlar. Uzun, kırmızı solucan gibi olan hareketli dillerini yem gibi kullanırlar.
Su içme esas olarak 2 şekilde olur.
            Kara kaplumbağaları ve yılanlar suyu emerler.
            Kertenkeleler yalarlar (yalanan doğrudan su olmayıp nemli bir bitki de olabilir).
Alınan besin midede yüksek konsantrasyonda hidroklorik asit (HCl) ile sindirir. Boynuz, toynak ve tüyler zaman zaman ağızdan dışarı atılır. Kemikler ise eritilir. Ekstrem beslenenler arasında yumurta yiyen yılanlar (Dasypeltis), salyangoz yiyenler, termit ve karınca yiyen Typhlopidae ve Leptotyphlopidae üyeleri, fare-sıçan gibi küçük memelileri yiyen Viperidler, yosun yiyen Deniz kertenkelesi (Amblyrhynchus) bulunur. Colubrid yılanların ve kertenkelelerin çoğu ise her şeyi yer (Omnivor). Cesametlerine göre büyük olan, hareketli her canlıya saldırırlar. Yeşil kertenkeleler (Lacerta viridis ve L. trilineata) biyotoplarında yaşayan küçük memeli, kuş, reptil, amfibi, eklembacaklı ve yumuşakçalar ile beslenirler.
 
Kaynak: 
Budak, A. & Göçmen, B. (2005).  Herpetoloji. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Kitaplar Serisi, No. 194, Ege Üniversitesi Basımevi, Bornova-İzmir, 226 s. (ISBN 975-483-658-2) [Türkçe Kitap]. [2nci baskı, 2008].

Copyright © 2011 - 2022 AdaMerOs Herptil Türkiye, her hakkı saklıdır.
Bu sitede yayınlanan fotoğrafların ve yazıların hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir.
Fotoğraflar, yazılar ve diğer içeriğin izin alınmadan herhangi bir ortam ve biçimde kullanılması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.